Muzeum Romantyzmu

banner_www_ogolny.jpg

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wystawami w Muzeum Romantyzmu, Opinogóra.

Wyszukiwarka

Koncert

 Koncert niedzielny
nr 577

14 października 2018 r.

Szanowni Państwo,
zapraszamy na koncert nr 577 w wykonaniu kameralistów: Grzegorza Gorczycy – fortepian, Marka Wrońskiego – skrzypce, Piotr Hausenplasa – wiolonczela.

Trio fortepianowe stworzone przez doświadczonych kameralistów, to zespół mistrzowskiej interpretacji. Szczególne miejsce w ich repertuarze zajmuje muzyka Fryderyka Chopina. Artyści mają na swoim koncie liczne wspólne wykonania utworów kameralnych Chopina, tych tak rzadkich w których kompozytor do fortepianu dodał jako instrumenty towarzyszące skrzypce i wiolonczelę.

Koncert odbędzie się 14 października 2018 r. o godz. 12.00 w muzealnej Oranżerii.
 
Grzegorz Gorczyca - pianista i kameralista. Studiował grę na fortepianie w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Bronisławy Kawalli , oraz kameralistykę pod kierunkiem Andrzeja Guza. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Tatianę Szebanową, Andrzeja Jasińskiego i Wiktora Mierżanowa. W 1993 roku został laureatem Europejskiego Konkursu im. Claude'a Kahna w Paryżu. Jako solista współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju, pod dyrekcją wielu wybitnych dyrygentów m.in. Antoniego Wita, Phillipa Ellisa, Mirosława Jacka Błaszczyka, Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego i Renato Rivolty. Występował w Austrii, Finlandii, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Japonii i Stanach Zjednoczonych.
W roku 1997 artysta nawiązał współpracę z wiolonczelistą Rafałem Kwiatkowskim, z którym rok później zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Duetów w Kuhmo (Finlandia) oraz odbył w 2000 roku tournee po Japonii, występując z recitalem m.in. w słynnej Suntory Hall w Tokio. Duet koncertuje na festiwalach w kraju (m.in. w Dusznikach Zdroju, Łańcucie oraz podczas „Brawo Maestro” w Kąśnej Dolnej), a także za granicą: w Niemczech (lipski Gewandhaus, Usedomer Musik Festival), Finlandii i we Francji. Ma na swym koncie nagrania radiowe i telewizyjne w Polsce, Niemczech oraz Finlandii.
W maju 2011 roku Grzegorz Gorczyca wziął udział w światowym prawykonaniu i nagraniu na płytę CD koncertu na puzon, fortepian i orkiestrę smyczkową Jerzego Fitelberga (Andrzej Sienkiewicz - puzon, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Adam Słowiński – dyrygent). W 2002 roku objął stanowisko pianisty w Orkiestrze Filharmonii Narodowej. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 
Marek Wroński – skrzypce.Solista, kameralista. Założyciel kwartetu „Verano” który wykonuje muzykę klasyczną ,ale ma na swoim koncie nagrania muzyki do wielokrotnie nagradzanych filmów polskich. absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego. Laureat wielu konkursów w kraju i za granicą, m.in. III nagroda na Konkursie Skrzypcowym im. K. Szymanowskiego w Warszawie. Współpracował z wieloma orkiestrami jako koncertmistrz oraz solista. Ma na swoim koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, nagrał muzykę do ponad 100 filmów. Uznany został za jednego z najwszechstronniejszych skrzypków w Polsce. Z kwartetem smyczkowym nagrał płytę dla wytwórni DUX na której znalazły się kwartety smyczkowe Mendelssohna i Schuberta. Jednocześnie prowadzi działalność pedagogiczną w Chopin Music School w Warszawie, był również profesorem na kursach mistrzowskich w Seulu (Korea Południowa). Na stałe współpracuje z Teatrem im. E. Kamińskiej wykonując muzykę żydowską napisaną do spektakli teatralnych, uczestniczył w tournee m.in. we Francji, Meksyku, Niemczech, USA, Australii. Obecnie przygotowuje nagranie kolejnej płyty w trio fortepianowym z utworami Beethovena i Schuberta.

 
Piotr Hausenplas - wiolonczelista, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, absolwent tej uczelni w klasach Kazimierza Michalika i Andrzeja Zielińskiego. Jest laureatem II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu w 1987 roku oraz I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Ludwiga van Beethovena w Hradec Králové (Czechy) w 1993 roku.
Piotr Hausenplas prowadzi szeroką działalność koncertową, występując jako solista i kameralista. Jako solista współpracował z wieloma orkiestrami polskimi (m.in. Warszawscy Soliści Concerto Avenna i Camerata Academia) i zagranicznymi (m.in. z Filharmonią w Ostrawie). Chętnie nawiązuje współpracę artystyczną z zespołami kameralnymi (np. Kwartetem Camerata) i wybitnymi polskimi artystami: Barbarą Halską, Edwardem Wolaninem, Tytusem Wojnowiczem, Magdaleną Szczepanowską, Katarzyną Dudą, Piotrem Janowskim. Jest członkiem Varsovia Piano Trio. Piotr Hausenplas dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia. Obok działalności koncertowej zajmuje się pracą pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, jak również podczas mistrzowskich kursów letnich (m.in. w Nowym Sączu). Ponadto stale współpracuje z orkiestrą Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, gdzie pełni funkcję solisty, a zarazem koncertmistrza wiolonczel.
 

opublikowano: 30.09.2018

Zobacz także:
Wirtualna Wycieczka

Zobacz jak wygląda muzeum oraz kompleks parkowy w Internecie!

Odwiedź nasze muzeum On-line